Šťastné 2017. výročí Ježíšovy obřízky

1. ledna 2017 v 2:16 | Maisha |  Inspirováno ostatními
Říkejte si co chcete, ale dnes je 2017. výročí Ježíšovy obřízky. Tedy za předpokladu, že se narodil 24. prosince.

Původně jsem na dnešek nic psát nechtěla. Ale je tu něco, co prostě musím sdílet. Něco, co mne velmi překvapilo. A ano, týká se to opět muslimů. Oni (nebo alespoň většina z nich) neslaví Nový rok. Chápu, že neslaví Vánoce, protože ty jsou oslavou narozenin Ježíše, kterého křesťané považují za Boha, ale muslimové staví všechny proroky na stejnou úroveň, takže proč slavit narozeniny jen jednoho. To beru. Ale co je špatného oslavit to, že země úspěšně dokončila další otočku kolem Slunce? Nevím. Nechápu to. Ano, mají svůj kalendář, podle kterého určují svoje svátky a i svůj nový rok, ale úplně běžně používají i ten náš. Tak proč neslavit?

Nevím, možná je pro mně jen těžké se odpoutat od něčeho, co slavím celý svůj život a neznám to jinak. Je to zvláštní.

Jeden Maročan mi teď napsal:
"...In Europe then don't let Muslims celebrate religious feasts..."
To je dost dobrý argument. Má pravdu. Copak v Evropě slavíme Ramadán? Eid al-Firt? Eid al-Adha? Ne. Jsme křesťanská Evropa. Možná jsme ateistické Česko, ale stále jsme křesťanská Evropa. O Ramadán nedostaneme ve škole volno. Muslimové (i nemuslimové samozřejmě) ty svátky mohou slavit, ale .... Ale.

Myslím, že už to trochu chápu. Stejně jako tamější děti si neumí představit rok bez Ramadánu a Eidů, já si neumím dost dobře představit rok bez Vánoc a Silvestru. To, že si to já neumím představit jinak ale neznamená, že to jinak být nemůže.

Já si oslavy užívám, zatímco někdo jiný to "bere na vědomí". Stejně jako muslim prožívá Ramadán a oslavuje Eid al-Fitr, já "beru na vědomí" že ten svátek existuje, vím že ten konkrétní den je, ale neslavím to.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aa'esha Aa'esha | 11. ledna 2017 v 21:16 | Reagovat

Proč se měsíce jmenují podle Měsíce? Protože jeden měsíc by měl znamenat jedno oběhnutí Měsíce okolo Země. Muslimové mají svůj kalendář, jehož měsíce jsou založené na pohybu Měsíce, nikoliv na pohybu Země. Proto slaví Nový rok jindy, ačkoliv ani tehdy se žádné velké oslavy nekonají.

Nicméně, dnes mnoho muslimů ve skutečnosti Nový rok slaví, dokonce někteří slaví i Vánoce. Podle mě je to v rozporu s islámem, ale nechci nikoho soudit.

Minimálně oslava Nového roku nebo třeba narozeniny (které se také obvykle neslaví) se dají pojmout jako poděkování Allahu za to, že danému člověku daroval další rok života, tedy namísto oslavy příchodu nového roku, oslava roku předešlého. Pak je to myslím v pořádku... Pokud oslava neznamená alkohol, samozřejmě. Což dnes bohužel ani v muslimských zemích není pravda.

Vtipné, jak si Češi stěžují, že se muslimové nepřizpůsobují. Větším problémem je spíš to, že se přizpůsobují, jenže si z "Evropských hodnot" berou jen to špatné (neboť to dobré už v islámu je, tak si to nemůžou odněkud vzít).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama